Categories Türkiye

Düzce Nerede Türkiye Haritası?(En iyi çözüm)

Düzce hangi illere yakın?

Düzce, Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz bölümünde yer almaktadır. İlin doğusunda ve güneyinde Bolu, batısında Sakarya, kuzeyinde Zonguldak ve Karadeniz illeri bulunmaktadır.

Düzce nereye bağlı ve hangi bölgede?

Düzce, Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. Karadeniz Bölgesi’nin ise Batı Karadeniz Bölümü’nde bulunur. Düzce ‘yi çevreleyen iller; Zonguldak, Bolu ve Sakarya’dır. Düzce ‘nin kuzey sınırlarının Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır.

Düzce’de kaç köy var?

Düzce ili idari yapı olarak 278 köy,114 mahalle ve 2 beldeden oluşmaktadır. İlde; Düzce Belediyesi (Merkez), Kaynaşlı, Çilimli, Gümüşova, Gölyaka, Yığılca, Akçakoca, Cumayeri ilçe belediyeleriyle Beyköy ve Boğaziçi belde belediyeleri olmak üzere toplam 10 belediye vardır.

Düzcenin geçim kaynakları nelerdir?

Yetiştirilen tarım ürünlerinden bazıları, fındık, pancar, mısır, buğdaydır. En önemlisi ise fındık yetiştiriciliği olup, Düzce ekonomisine en büyük katkıyı sağlamaktadır. Hayvancılık ise, büyük, küçük ve kümes hayvancılığı olarak yapılmakta ve Düzce halkının en büyük geçim kaynakları arasında yer almaktadır.

Düzce deniz var mı?

Düzce bir deniz kenti olduğu için yaz tatili yapacağınız birçok noktası bulunmaktadır. Şehirde yer alan plaj ve beachleri tercih ederek tatilinizde denize girme imkanınız bulunmaktadır. Yazın tadına varmak için bu şirin şehri tercih edebilirsiniz.

Akça Koca nereye bağlı?

Akçakoca, Batı Karadeniz bölgesinde Düzce iline bağlı ilçedir. Akçakoca Karadeniz kıyı şeridinde 35 km uzunluğunda geniş ve güzel bir kumsala sahiptir. Akçakoca özellikle 1950’den sonra güzelliğiyle turistik bir yer haline gelmeye başlamıştır.

You might be interested:  Türkiye Finlandiya Maçı Ne Zaman Nerede?(En iyi çözüm)

Düzce önceden hangi ile bağlıydı?

Orhan Gazi’nin komutanlarından Konuralp Bey’in Bizans Tekfurları ile 1323’te yaptığı savaşlar sonucu Osmanlı topraklarına katılan Düzce, 1869 yılına kadar Kastamonu Vilayeti Bolu Mutasarrıflığı, Göynük Kasabası’na bağlı bir bucak olarak tarihte yer almıştır. 1869 veya 1870 yılında Bolu Sancağı’na bağlı Kaza olmuştur.

Düzce nereden ayrılma?

Düzce, Türkiye’nin Düzce ilinin merkez ilçesidir. 9 Aralık 1999 tarihinde Düzce Bolu’dan ayrılarak il statüsü kazandı.

Düzce ismi nereden geliyor?

Düzce, Orhan Gazi’nin komutanlarından Konuralp Bey’in Bizans Tekfurları ile 1323’te yaptığı savaşlar sonucu Osmanlı topraklarına katıldı. Düzce ‘nin Konsapa adını alması bu devrededir. O zamanki yerleşim merkezi Gümüşabadı’dır. Daha sonra ilçe merkezine Üskübü denildi.

Düzce’nin en önemli geçim kaynağı olan tarım ürünü nedir?

Gümüşova, Düzce ‘ nin en küçük ilçesi konumundadır. Ancak, D-100 karayoluna ve TEM’e komşu olmasından dolayı çok sayıda sanayi tesisi ilçede faaliyet göstermektedir. Fındık, yerli halkın en önemli geçim kaynağıdır.

Düzce’nin genel özellikleri nelerdir?

Yıllık sıcaklık ortalaması 13,0 C°, yıllık toplam yağışların ortalaması 823,7 kg/m² olup, ortalama nispi nem %75’dir. Düzce doğal bitki örtüsü açısından zengin olan bir ildir. Kıyı kesimi maki ve yalancı makiler, kıyı ardındaki dağlar ise, gürgen, kayın, kestane ve meşelerden oluşan ormanlarla kaplıdır.

Düzce öğrenci için nasıl bir yer?

Düzce, 1999 yılında il statüsü kazanmış, Batı Karadeniz’de bulunan şirin ve yemyeşil bir şehirdir. 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre 370.371 kişinin yaşadığı Düzce, Karadeniz kıyısına paralel dağlara sahiptir. Düzce, MÖ 1390-800 yılları arasında Hititlerin hüküm sürdüğü bir coğrafya olmuştur.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *