Categories Türkiye

Çorum Türkiye Haritasında Nerede?(EN iyi 5 ipucu)

Çorum ili Türkiye‘nin kuzeyinde bulunan Karadeniz bölgesinin orta kesiminde yer almaktadır. Kuzeyinde Sinop, kuzeydoğusunda Samsun, doğusunda Amasya, güneyinde Yozgat, güneybatısında Kırıkkale, batısında Çankırı ve kuzeybatısında Kastamonu illeriyle de komşudur.

Çorum’dan sonra neresi gelir?

Çorum, çoğu zaman İç Anadolu Bölgesi’nde sanılsa da aslında Karadeniz Bölgesi’nde yer alan bir ilimizdir. Çorum Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde yer almaktadır. Bu ilimize komşu olan iller ise; Amasya, Yozgat, Çankırı, Sinop, Kastamonu, Samsun ve Kırıkkale illeridir.

Çorum hangi ilden ayrıldı?

1856 yılına gelindiğinde ise Çorum ‘un Amasya’dan ayrılarak idari merkez olarak dahil edileceği en uygun yerlerin Sivas veya Yozgat olabileceği düşünülmüştür.

Çorum hangi illere yakın?

Çorum ili İç Anadolu bölgesinin kuzey kısmında yer almaktadır. Karasal iklimi etkisi altındadır. Doğusunda Amasya, güneyinde Yozgat, batısında Çankırı, kuzeyde Sinop, kuzey batısında Kastamonu, kuzey doğusunda Samsun, güney batısında Kırıkkale illeri ile çevrilidir.

Osmancıktan sonra neresi var?

Osmancık ilçesi, Çorum’un ilçelerinden kuzeybatısında Kargı, güneyinde İskilip, Oğuzlar, Dodurga ve Laçin ilçeleriyle birlikte kuzeydoğusunda Samsun’un Vezirköprü, doğusunda da Amasya’nın Hamamözü ve Gümüşhacıköy ilçeleriyle komşudur.

Çorum hangi ırk?

Çorum veya Çorumlu adının Oğuz boylarından Alayunt’lu boyunun bir oymağına ait olduğu belirtilmektedir.

Çorum kaç ilçe var?

Çorum il merkezi başta olmak üzere toplam 14 ilçeye sahiptir. Bu ilçe isimleri ise; Sungurlu, Osmancık, İskilip, Alaca, Bayat, Kargı, Mecitözü, Ortaköy, Uğurludağ, Dodurga, Oğuzlar, Laçin ve Boğazkale şeklinde sıralanır.

You might be interested:  Türkiye Macaristan Maçı Ne Zaman?(Çözüm bulundu)

Çorum kaç tarihinde il oldu?

Ankara Meydan Savaşı’ndan sonra Osmanlı birliğini sağlayan Çelebi Mehmet, oğlu (1413) II. Murat’ı Amasya’ya vali yapmıştır. Bu dönemde Çorum sancağı Amasya’ya bağlıdır. Çorum, Cumhuriyet dönemi ile birlikte, 20 Nisan 1924 tarihinde ilk kez kent statüsüne kavuşmuştur.

Çorum ne zaman kuruldu?

Beş bin yıl boyunca birçok uygarlığın merkezi olan ve değişik kültürleri bünyesinde barındıran, geçmişten geleceğe uzanan bir köprü konumundaki Çorum, Anadolu’nun 1071’de Malazgirt Savaşı’yla Selçuklu hâkimiyetine girmesinin ardından Danişment Ahmet Gazi tarafından 1075 yılında Türk hâkimiyetine alınmıştır.

Çorum hangi beyliğe bağlıydı?

Ancak 1398’de Akkoyunlu Beyi Karayülük Osman’a yenilip beyliğinin ortadan kalkmasından sonra ona bağlı bütün yöreler ve bu arada Çorum Osmanlı idaresine girdi. Çorum Amasya’da bulunan Şehzade Çelebi Mehmed’in yönetimine bağlıydı.

Çorum’un en büyük ilçesi hangisi?

2020 nüfus sayım verilerine göre, en kalabalık ilçe Merkez, nüfusu en az olan ise Boğazkale ilçesidir.

Çorum kaç köyü var?

Çorum ‘a bağlı 14 ilçe, bu ilçelere bağlı 24 belde ve 725 köy bulunmaktadır.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *