Categories Türkiye

Amasya Türkiye Haritasında Nerede? (Çözünme)

Amasya Türkiye‘nin kuzeyinde yer alan Karadeniz Bölgesinin orta kesiminde yer almaktadır. Kuzeyinde Samsun, doğusunda Tokat, güneyinde Yozgat ve batısında Çorum illeriyle de komşudur. Ayrıca Amasya ili 40° 14′ ve 41° 04′ kuzey enlemleriyle, 34° 59′ ve 36° 29′ doğu boylamları arasında yer alır.

Amasya Hangi şehre yakın?

Ankara’ya 336 km, İstanbul’a 671 km uzaklıkta olan Amasya ‘nın komşu illere uzaklıklara ise Çorum’a 92 km, Samsun’a 131 km, Tokat’a 114 km, Yozgat’a ise 196 km dir. İl merkezinin ilçelere uzaklıkları; Göynücek 46 km, Gümüşhacıköy 68 km, Hamamözü 90 km, Merzifon 46 km, Suluova 27 km ve Taşova 48 km dir.

Amasya ne tarafa düşüyor?

Amasya, Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz bölümünde iç kısımda yer alan bir ildir. 5.701 metrekare yüz ölçümüne sahip Amasya ilinin komşu illeri olarak kuzey sınırında Samsun, doğusunda Tokat, güneyinde Yozgat, batısında ise Çorum bulunur.

Merzifon bir şehir mi?

Merzifon, Amasya’nın bir ilçesi.

Amasya halkı nereden gelmiştir?

Amasya, Orta Tunç Çağında (M.Ö. 2500-2000) Mezopotamya yazılı belgelerinde “Hatti Ülkesi” olarak bilinen uygarlığın sınırları içerisinde kalmıştır. M.Ö. 2500-2000 tarihleri arasında Anadolu’da güçlü bir uygarlık kurmuş olan Hattilere ait önemli yerleşmelerden biri de Amasya Merkez ilçeye bağlı Mahmatlar Höyüğüdür.

Amasyaya giderken hangi illerden geçilir?

Amasya’ya İstanbul’dan kendi aracı ile gelmek isteyen ziyaretçiler sırasıyla Düzce, Bolu, Tosya ve Merzifon rotasını izleyerek 677 kilometrelik bir yolculuk sonrası yaklaşık sekiz saatte ulaşabilir. Ankara’dan ise Kırıkkale, Çorum rotası üzerinden 334 kilometre uzaklıkta bulunur.

You might be interested:  Türkiye De Güneş Tutulması Ne Zaman?(Doğru cevap)

Amasya denize kıyısı var mı?

Yeşilırmak’ın kıyısındaki bu eşsiz tablo, Karadeniz Bölgesi’nin ortasında yer alır. İç Anadolu Bölgesi’ne komşu olan Amasya ‘nın denize kıyısı yoktur. Kuzeyinde Samsun, güneyinde Yozgat, doğusunda Tokat ve batısında Çorum illeri vardır.

Amasya nasıl bir yer?

karadeniz bölgesinde yer alan, insanlarının karakteristik yapıları açısından, iç anadolu’ya gayet yakın, bir küçük şehirdir amasya. özellikle kral mezarları, şehrin içinden geçen yeşilırmak ve eski ewleri ile ünlüdür. etrafı dağlarla kaplıdır, koruma altındadır, sürekli bi rüzgar hasıldır.

Amasya nüfusu ne kadar?

Amasya ilinin toplam nüfusu 337.800 kişiden oluşmaktadır. Bu nüfusun 170.407 kişisi erkek nüfus, 167.393 kişisi ise kadın nüfustan oluşmaktadır.

Amasya’nın en büyük ilçesi hangisi?

2020 nüfus sayım verilerine göre, en kalabalık ilçe Merkez, nüfusu en az olan ise Hamamözü ilçesidir.

Afyon ilinin ilçeleri nelerdir?

Afyonkarahisar ilinde bulunan ilçeler şunlardır:

  • Afyonkarahisar (İl merkezi)
  • Başmakçı
  • Bayat.
  • Bolvadin.
  • Çay.
  • Çobanlar.
  • Dazkırı
  • Dinar.

Istanbul ilinin ilçeleri nelerdir?

İSTANBUL ilçeleri alfabetik sırasına göre ADALAR, ARNAVUTKÖY, ATAŞEHİR, AVCILAR, BAĞCILAR, BAHÇELİEVLER, BAKIRKÖY, BAŞAKŞEHİR, BAYRAMPAŞA, BEŞİKTAŞ, BEYKOZ, BEYLİKDÜZÜ, BEYOĞLU, BÜYÜKÇEKMECE, ÇATALCA, ÇEKMEKÖY, ESENLER, ESENYURT, EYÜPSULTAN, FATİH, GAZİOSMANPAŞA, GÜNGÖREN, KADIKÖY, KAĞITHANE, KARTAL, KÜÇÜKÇEKMECE,

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *