Categories Türkiye

Amasya Nerede Türkiye Haritası?(Mükemmel cevap)

Türkiye haritası Amasya nerede?

Amasya Türkiye ‘nin kuzeyinde yer alan Karadeniz Bölgesinin orta kesiminde yer almaktadır. Kuzeyinde Samsun, doğusunda Tokat, güneyinde Yozgat ve batısında Çorum illeriyle de komşudur. Ayrıca Amasya ili 40° 14′ ve 41° 04′ kuzey enlemleriyle, 34° 59′ ve 36° 29’ doğu boylamları arasında yer alır.

Amasya’ya yakın iller hangisi?

Ankara’ya 336 km, İstanbul’a 671 km uzaklıkta olan Amasya ‘nın komşu illere uzaklıklara ise Çorum’a 92 km, Samsun’a 131 km, Tokat’a 114 km, Yozgat’a ise 196 km dir. İl merkezinin ilçelere uzaklıkları; Göynücek 46 km, Gümüşhacıköy 68 km, Hamamözü 90 km, Merzifon 46 km, Suluova 27 km ve Taşova 48 km dir.

Amasya hangi bölgede yer alır?

Amasya, Karadeniz Bölgesi ‘nde Amasya ilinin merkez ilçesidir. 2019 itibarıyla Amasya (merkez ilçe) 150.828 nüfusa sahiptir. Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alır. Anadolu’nun eski yerleşim alanlarından biridir.

Amasya hangi tarafta?

Amasya, Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz bölümünde iç kısımda yer alan bir ildir. 5.701 metrekare yüz ölçümüne sahip Amasya ilinin komşu illeri olarak kuzey sınırında Samsun, doğusunda Tokat, güneyinde Yozgat, batısında ise Çorum bulunur.

Türkiye haritası Manisa nerede?

Manisa ili Türkiye ‘nin batısında yer alan Ege Bölgesinin kuzey kesiminde yer almaktadır. Kuzeyinde Balıkesir, doğu-kuzeydoğusunda Kütahya, doğusunda Uşak, güneydoğusunda Denizli, güneyinde Aydın, güney ve batısında da İzmir illeriyle komşudur.

You might be interested:  Türkiye De Altın Nerede Çıkarılır?(Mükemmel cevap)

Amasya kaç ilçesi var?

(En çok Suluova’da 104’tür.) 04 Şubat 2021 TÜİK verilerine göre merkez ilçeyle beraber 7 İlçe, 8 belediye, bu belediyelerde 107 mahalle ve ayrıca 372 köy vardır.

Amasya hangi beylik?

Kutluşahlar veya Şadgeldiler 1340 yılında Amasya ‘da kurulmuş bir Anadolu Türkmen beyliğidir. Bir dönem Tokat’a da egemen olmuşlardır. Kutlu Şâh adlı ilk beyden adını alan devletçik, 1381’de Osmanlı Devleti’ne tabiyetini arzetmiş olup, 1393’te beyliğin tamamı Osmanlı Devleti’ne ilhak edilmiştir.

Merzifon il mi ilçe mi?

Merzifon, Amasya’nın bir ilçesi.

Amasya halkı nereden gelmiştir?

Amasya, Orta Tunç Çağında (M.Ö. 2500-2000) Mezopotamya yazılı belgelerinde “Hatti Ülkesi” olarak bilinen uygarlığın sınırları içerisinde kalmıştır. M.Ö. 2500-2000 tarihleri arasında Anadolu’da güçlü bir uygarlık kurmuş olan Hattilere ait önemli yerleşmelerden biri de Amasya Merkez ilçeye bağlı Mahmatlar Höyüğüdür.

Amasya denize kıyısı var mı?

Yeşilırmak’ın kıyısındaki bu eşsiz tablo, Karadeniz Bölgesi’nin ortasında yer alır. İç Anadolu Bölgesi’ne komşu olan Amasya ‘nın denize kıyısı yoktur. Kuzeyinde Samsun, güneyinde Yozgat, doğusunda Tokat ve batısında Çorum illeri vardır.

Amasya nasıl bir yer?

karadeniz bölgesinde yer alan, insanlarının karakteristik yapıları açısından, iç anadolu’ya gayet yakın, bir küçük şehirdir amasya. özellikle kral mezarları, şehrin içinden geçen yeşilırmak ve eski ewleri ile ünlüdür. etrafı dağlarla kaplıdır, koruma altındadır, sürekli bi rüzgar hasıldır.

Amasya önceden nereye bağlıydı?

MÖ 39 yılındaki bu gelişmeye göre; içinde Amasya ‘nın da bulunduğu Mithridates Bölgesi, II. Pharnakes’in oğlu Darius’a verilmiştir. MÖ 25 yılında İmparator Augustus (MÖ 27-MS 14) kendisine bağlı Provincia Galatia Eyaleti’ni kurarak birçok bölgeyle birlikte Mithridates Galaticus Bölgesi’ni de bu eyalete bağlamıştır.

Amasyaya giderken hangi illerden geçilir?

Amasya’ya İstanbul’dan kendi aracı ile gelmek isteyen ziyaretçiler sırasıyla Düzce, Bolu, Tosya ve Merzifon rotasını izleyerek 677 kilometrelik bir yolculuk sonrası yaklaşık sekiz saatte ulaşabilir. Ankara’dan ise Kırıkkale, Çorum rotası üzerinden 334 kilometre uzaklıkta bulunur.

You might be interested:  Türkiye Gümrük Birliği Anlaşması Ne Zaman Imzalandı? (Çözünme)

Amasya yaşanır mı?

Küçük ve doğa güzellikleri açısından zengin Amasya’da sakin ve huzurlu bir hayat geçirebilirsiniz. Cumhuriyetin ilanıyla il olan Amasya, 139 bin 732 nüfusu ile şehir hayatının kalabalıklığı ve karmaşasından uzaklaşmak isteyenler tarafından göç alır. Bunun nedenlerinden biri de ulaşım kolaylığıdır.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *