Categories Türkiye

Amasra Nerede Türkiye Haritası?(Doğru cevap)

Türkiye Haritası Amasra nerede?

Amasra, Türkiye ‘nin kuzeyinde Karadeniz Bölgesinde bulunan Bartın ilinin yaklaşık 15.000 nüfuslu bir ilçesidir. Amasra ilçesi, Bartın’ın ilçelerinden güneyinde Merkez ve doğusunda Kurucaşile ilçeleriyle komşudur ve kuzey kıyılarıyla Bartın’ın Karadeniz’e kıyısı olan ilçelerindendir.

Bartın tam olarak nerede?

Bartın, Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümünde yer almaktadır. Güneyde Karabük, batıda Zonguldak, kuzeyde Karadeniz ile çevrilidir. 1924 yılında Zonguldak’ın bir ilçesi iken 1991 yılında il statüsünü kazanmıştır. İl adını on dört kilometre mesafedeki Bartın nehrinden alır.

Amasra eskiden nereye bağlıydı?

Bartın İline bağlı ilçelerden Osmanlı döneminde ilçe iken Cumhuriyetle birlikte bucak statüsüne düşürülen Amasra 1987 yılında yeniden, Ulus 1944 yılında, Kurucaşile ise 1957 yılında ilçe olmuştur.

Amasra hangi ilin kazası?

Bartın iline bağlı olan Amasra 15 bin nüfuslu bir ilçedir. Bartın’ın Karadeniz’e kıyısı olan ilçelerdendir.

Bartın ilçesi nereye bağlı?

Bartın, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde Batı Karadeniz Bölümünde küçük bir ildir. 1991 yılında Zonguldak ilinden ayrılarak Türkiye’nin 74. ili olmuştur. Doğusunda Kastamonu, güneyinde Karabük, batısında Zonguldak illeri, kuzeyinde Karadeniz bulunur.

Amasra Sahili hangi şehirde?

Bartın iline bağlı olan Amasra 15 bin nüfuslu bir ilçedir. Bartın’ın Karadeniz’e kıyısı olan ilçelerdendir.

Amasra Ne zaman gidilir?

Amasra, diğer Batı Karadeniz şehirleri gibi mart ayından itibaren gezmek için daha elverişli hale gelir. Bahar ve yaz ayları Amasra ‘nın en çok ziyaretçiyi ağırladığı dönemdir. Hele yaz aylarında sıcaklığın 35 derecenin üzerine bile çıktığı görülmüştür.

You might be interested:  Türkiye Natoya Ne Zaman?(Çözüm bulundu)

Bartın Mugada nereye bağlı?

Amasra’ya 35 km Bartın ‘a ise sadece 15 km uzaklıkta olan Mugada köyü görülmeye değer eşsiz doğası, 2 farklı plajı ve mütevazi restoranlarıyla Karadeniz’de eko turizmi yaşatan bir kasabadır.

Bartın kaç köy var?

Bartın ‘a bağlı olan 4 ilçe dışında 50 mahalle ve 263 köy bulunmaktadır.

Bartın Amasra arası kaç kilometre?

Bartın – Amasra 16 km uzaklıkta özel aracınızla 15dk. Dolmuşla 20dk sürmektedir.

Ankara Amasra arası kaç saat kaç kilometre?

Ankara ‘dan Amasra 3 saat 40 dakika sürmektedir ve 300Km uzaklıktadır. Yani Ankara ‘ya en yakın denizdir Amasra / Bartın. Yeni açılan tünel sayesinde yolculuk 20dk daha kısa sürmektedir.

Bartın ne zaman fethedildi?

Bizans (M.S.395-1460) döneminde 1261-1460yılları arasında Ceneviz Kolonisi olarak yönetildi;1460 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Bartın, Osmanlı Döneminin 1460-1692 yılları arasında Anadolu Beylerbeyliği’ne bağlı Bolu Sancağı sınırları içinde yer aldı.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *