Categories Türkiye

Almanyada Bosandim Türkiye Nasil Bosanacagim?(Mükemmel cevap)

Yurtdışında boşanan taraflar (boşanan eşlerin her ikisi de) konsolosluklara veya Türkiye‘de yetkili Nüfus Dairelerine boşanmak için gerekli belgelerle başvuru yaparlarsa yabancı boşanma kararının Türkiye‘de tanınması işlemlerini yaptırabiliyorlar.

Tanıma tenfiz kararı nereden alınır?

(1) Tenfiz kararları hakkında görevli mahkeme asliye mahkemesidir. (2) Bu kararlar kendisine karşı tenfiz istenen kişinin Türkiye’deki yerleşim yeri, yoksa sâkin olduğu yer mahkemesinden, Türkiye’de yerleşim yeri veya sâkin olduğu bir yer mevcut değilse Ankara, İstanbul veya İzmir mahkemelerinden birinden istenebilir.

Boşanma kararı için tanıma mı tenfiz mi?

Yabancı mahkemede boşanılırken, mahkeme boşanmanın yanında ayrıca velayete, nafakaya, tazminata ilişkin karar da vermişse bu takdirde açılacak dava “ tanıma davası”değil “ tenfiz davası” olur.

Türkiye’de boşanma Almanya geçerli mi?

Türkiyede bosanma Almanyada geçerli mi? Yurtdışında boşanan TC vatandaşları, yetkili mercilere, yani bulundukları ülkedeki dış temsilciliklerine başvurdukları takdirde, tanıma ve tenfiz davası açmalarına gerek kalmadan boşanmalarını Türkiye ‘de geçerli olarak tanıtabilecek ve nüfus sicillerine işletebilecekler.

Tanıma ve tenfiz davası ne kadar sürer?

Hiçbir eksikliği bulunmayan tanıma ve tenfiz davasının süresi 1 hafta ile 3 ayı bulur demiştik bu süreçte ise yani tek tarafın avukata vekaletname vermesi süresinde ise bu süreç 1 yılı dahi bulabilmektedir.

You might be interested:  Türkiye Iş Bankası Nerede?(En iyi çözüm)

Mirasçılar tanıma davası açabilir mi?

Bu davayı, hukuki yararı olan herkes açabilir. Mirasçıların böylesi bir durumda, tanıma -tenfiz davası açmadan Türkiye’deki miras haklarından faydalanması Türk hukuku uyarınca mümkün değildir. Bu dava, hakkında boşanma kararı verilen diğer eşe karşı açılır.

Boşanma belgesi nereden alınır?

Boşanma dilekçesi Aile Mahkemesine verilir. Ancak bulunulan yerde Aile Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine de verilir. Dilekçeyi vermek için öncelikle Aile Mahkemesi kalemine gitmek gerekir.

Tanıma ve tenfiz davası nasıl açılır?

Yerel mahkemelerimizde açılmakta olan boşanma davaları ile aynı mahkemeye başvurularak Boşanma tanıma tenfiz davası Aile mahkemelerine başvuruda bulunarak açılabilmektedir. Başka ülkede boşanması gerçekleştiren Türk vatandaşlarının gereken tanıma ve tenfiz davası aile mahkemelerine başvurularak açılabilmektedir.

Boşanma kararının kesinleşmesi nasıl olur?

Boşanma kararının kesinleşmesi ve temyiz 15 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Hakimin vermiş olduğu gerekçeli karar taraflara tebliğ edilir. Temyiz edilmemesi halinde ise, boşanma kararı resme kesinleşmiş olur. Yani süreç incelenecek olursa; ilk olarak mahkeme tarafından boşanma kararı gelir.

Yurtdisinda boşanma Türkiye’de gecerli mi?

Yurt dışında, yetkili yabancı mahkeme tarafından evliliği sonlandırılmış kişiler Türk mahkemelerinde tanıma ve tenfiz davasını açmadığında karşılaşılacak olumsuz durumlar şunlardır: Yurt dışında verilmiş olan boşanma kararının Türkiye ‘de hiçbir geçerliliği yoktur.

Almanya mahkeme karari Türkiye’de geçerli mi?

Yani artık taraflar ister Türk vatandaşı ister Alman vatandaşı (Mavi Kartlı) olsun, boşanma açısından sadece Alman Hukuku uygulanabilmektedir. Bu demektir ki, Alman mahkemesi kararının, otomatik olarak Türkiye ‘de bir geçerliliği bulunmamaktadır.

Tenfiz davasi ne kadar tutar?

Bir boşanma kararının tanıma tenfizi davasının masrafı 2016 yılında 350-TL civarıdır. *Bu masraf dışında davanın karşı tarafının Türkiye’de adresi olup olmamasına göre yurt dışı tebligat gideri 2016 yılı için 50-TL civarıdır ki dava ve karar olmak üzere iki defa tebligat gerekmektedir.

You might be interested:  Türkiye Cumhuriyet Bankası Kimin?(EN iyi 5 ipucu)

Almanyada vatandaşlık almak için kaç yıl evli kalmak gerekiyor?

Almanya evlilik Birliği sebebiyle Süresiz Oturma izni (Niederlassungserlaubnis) için başvuru sahibinin Federal Almanya’da 5 yıldan beri resmen oturuyor olması (Eş Alman ise, ya da serbest çalışıyorsa, mavi kartla Almanya ‘ya gelmişse 3 yıl ), eşlerden en az birinin Almanya’da 60 ay sigortalı olarak bir işte çalışmış

Vasiyetnamenin tenfizi davası ne kadar sürer?

Zira yukarıda da belirttiğimiz gibi vasiyet alacaklısı vasiyetnamenin açılmasından itibaren hemen de bu davayı açabilir. Ancak vasiyet alacaklısı vasiyetnamede belirtilen bir malın kendisine bırakıldığını öğrendiği tarihten itibaren işbu davayı 10 yıl içerisinde açmalıdır.

Tanıma davası ne zaman açılır?

Tanıma davası, ilgili ülkede süren davanın bitmesi ve tüm hukuki sürecin bir karara bağlanması ile Türkiye Cumhuriyeti’nde açılabilmektedir. Tanıma davasının başlatılabilmesi için en önemli unsur, başka ülkede gerçekleşen davanın o ülkenin mahkemeleri tarafından sonuçlandırılmış ve kapatılmış olmasıdır.

Tanıma ve Tenfiz ne demek?

Tanıma yabancı ülkede mahkeme tarafından hükmün karara bağlanmış olmasıdır. Tenfiz ise bu hükmün yerine getirilmesi için yaptırım uygulanmasıdır. Tanıma davasının tanıma; yabancı bir ülkede bir mahkeme hükmünün kesin hüküm etkisinin kabul edilmesi demektir.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *