Categories Türkiye

Aksaray Nerede Türkiye Haritası?(EN iyi 5 ipucu)

Aksaray ili hangi ile yakın?

Aksaray; Edirne, İstanbul, Ankara, Adana, İskenderun karayolu ile Samsun, Kayseri, Konya, Antalya karayolu üzerindedir. 33-35 derece doğu meridyenleri ile 38-39 derece kuzey paralelleri arasında yer alır. Doğuda Nevşehir, Güneydoğuda Niğde, Batısında Konya ve Kuzeyde Ankara ile Kuzeydoğuda Kırşehir ile çevrilidir.

Aksaray tam olarak nerede?

Aksaray, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde, kısmen Konya Havzası’nda ve kısmen Kapadokya’da yer alan, merkezi Aksaray kenti olan ildir. 15 Haziran 1989 tarihinde kabul edilen 3578 sayılı kanun ile Niğde’den ayrılarak il statüsü kazanmıştır.

Konya Aksaray nerede?

Aksaray, Türkiye’de İç Anadolu Bölgesi’nin merkezinde, Konya Bölümü ile Orta Kızılırmak Bölümü’nün kesiştiği noktada yer alıyor. Aksaray, doğuda Nevşehir, güneydoğuda Niğde, batıda Konya, kuzeyde Ankara ile kuzeydoğuda Kırşehir ile komşu.

Karaman hangi ilden ayrıldı?

1989 yılında Orta Anadolu’nun gelişmesi maksadıyla alınan kararla Konya ilinden ayrılarak il olmuştur.

Türkiye haritası niğde nerede?

Niğde, İç Anadolu Bölgesi’nin güneydoğusunda yer alır.

Aksaray’ın en büyük ilçesi hangisi?

Şehrin; Aksaray merkez ilçe başta olmak üzere Ağaçören, Eskil, Gülağaç, Güzelyurt, Ortaköy, Sarıyahşi ve Sultanhanı ilçeleri bulunuyor. Aksaray merkez ilçe; 3.935 km2’lik alanıyla Aksaray ‘ ın en büyük ilçesidir.

Istanbul Aksarayın Neyi Meşhur?

Aksaray’ın Meşhur Çorbaları, Yemekleri ve Tatlıları

  • Aksaray Tava.
  • Soğanlama.
  • Erişte.
  • Kuskus Pilavı
  • Bamya Çorbası
  • Çiğleme.
  • Höşmerim.
  • Sarığı Burma.

Aksaray Konyadan ne zaman ayrıldı?

Cumhuriyet dönemine kadar Konya ‘ya bağlı bir sancak olan Aksaray 1920 yılında vilayet olmuş, 1933 yılında vilayetliği lağvedilerek Niğde’ye ilçe olarak bağlanmış ve 15 Haziran 1989 yılında yeniden Vilayet olmuştur. Aksaray ‘ın adının ilk olarak eski Hitit metinlerinde geçen “Nenessa (Nenossos) olduğu sanılmaktadır. M.Ö.

You might be interested:  Türkiye Kupası Maçları Ne Zaman Oynanacak?(Mükemmel cevap)

Konya Aksaray otobüs bileti ne kadar?

En ucuz Konya – Aksaray otobüs bileti 39,00 TL’dir.

Aksaray Türk mü Kürt mü?

İç Anadolu’da yer alan Aksaray Türk, Zaza ve Kürt nüfusu barındırır. Türk nüfusunun çok yoğun olduğu bir merkez olan Aksaray ‘da köy yerleşkesi bakımından oldukça fazla Zaza ve Kürt nüfusu da barındırır. Aksaray ilinin merkez ilçesinde 83 köy vardır. Zaza ve Kürt nüfusu genelde kendi köylerinde yaşamaktadır.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *