Kuru Üzüm ve Kuru İncirde, 2019-2020 İlk Ürün Töreni

Kuru Üzüm ve Kuru İncirde, 2019-2020 İlk Ürün Töreni Bakan Pakdemirli ve Vali Ayyıldız’ın Katılımı ile Yapıldı.

Kuru Üzüm ve Kuru İncirde, 2019-2020 İlk Ürün Töreni

Kuru Üzüm ve Kuru İncirde, 2019-2020 İlk Ürün Töreni Bakan Pakdemirli ve Vali Ayyıldız’ın Katılımı ile Yapıldı.

Kuru Üzüm ve Kuru İncirde, 2019-2020 İlk Ürün Töreni
04 Eylül 2019 - 22:04

İzmir Valiliği (BHİ) Her sene İzmir Ticaret Borsası’nın geleneksel hale getirdiği kuru üzüm ve kuru incir ilk ürün töreni, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın katılımı ile yapıldı. 2019-2020 yılı çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru incir sezonu açılış töreninin ardından ilk ürün satışı gerçekleştirildi.
Törende konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son günlerdeki orman yangınlarına değinerek, bu alandaki ulusları kuruluşların istatistiki verilerini açıkladı. Bakan Pakdemirli “ 1979'da bin 400, geçen yıl ise 2 bin 100 yangınımız çıkmış. 1990'da her çıkan yangında ortalama 8 hektar alan yok oluyormuş. 2018 ortalamamız 2,5 hektar. 2023 hedefimiz ise 2 hektar. Geçen sene 18 dakika olan yangına ilk müdahale süresini bu yıl 12 dakikaya indirdik. Bu bir dünya rekorudur. Teşkilatımızın gayretli çalışmalarıyla bunu 10 dakikaya çekmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye'nin yangınla mücadelede lider durumda olduğunu, söndürme filosuna yeni uçak ve helikopter kazandırmak için çalışmaların devam ettiğini bildiren Pakdemirli, “Orman yangınlarıyla ilgili PKK'nın parmağı olduğu zaten konuşuluyordu, bir üstlenme de oldu. Bu konuyu değerlendirmek kolluk kuvvetlerinin işi ama orman yangınlarını üstlenen bir PKK var. Ağacı ve orman yangınlarını konuşurken ne yazık ki ağır eleştirildiğimizi söyleyeceğim. Bu kadar ağır eleştiri altındayken, İzmir ve Türkiye genelindeki siyasetçilerimizin bizi 'yetersiz müdahale' ile eleştirirken, yangınları üstlenen PKK'ya bir laf söylemelerini, lanetlemelerini bekliyorduk ama olmadı. Herhalde bundan sonra olacaktır.” diye konuştu.


 
İzmir'in tarımsal faaliyetler anlamında önde gelen iller arasında yer aldığına işaret eden Bakan Pakdemirli, dünyada hem üretimde hem ihracatta lider konumdaki ürünlerde fiyat belirleyici olmak gerektiğini söyledi.
Bu yıl 4,2 milyon ton yaş üzüm 305 bin ton da kuru üzüm üretimi beklendiğini belirten Bakan Pakdemirli, yaş incirde de 329 bin ton üretim beklendiğini açıkladı. 
Çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının 10 liranın altına düşmesi halinde TMO olarak müdahale edeceklerini hatırlatan Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti:
"Geçen sürede bakanlık ve TMO olarak piyasayı dikkatle takip ettik. Her ne kadar borsada alım fiyatları 10 lira civarında seyretse de üretim olan ilçelerde çiftçimizin daha düşük fiyatlardan satış yaptığına şahit olduk. Bizim bu durama kayıtsız kalmamız söz konusu değil. Buradan açıklıyorum. TMO olarak kuru üzüm alımı karar teklifimizi bu sabah imzaladım ve onay gönderdim. Hem TMO olarak hem Tariş olarak 2019 yılı kuru üzüm fiyatımız 9 numara için 10 liradır. Kuru üzüm üreticilerimizin emeklerinin karşılıklarını korumak için en kısa zaman aralığında alımlara başlıyoruz"
Törende konuşan İzmir Valisi Erol Ayyıldız bu yılın ilk ürün satışının üreten çiftçilerimiz için hayırlı olmasını diledi. Vali Ayyıldız, İzmir Ticaret Borsası’na da bu satışı geleneksel hale getirdiği için teşekkürlerini iletti. Vali Ayyıldız, “ Bu ürünlerde yöremizi ve ülkemizi dünyada söz sahibi yapan değerli çiftçilerimizi ve tarımla uğraşan tüm çalışanlarına hürmet ve saygılarımı iletiyorum” dedi.

Konuşmaların ardından törende sezonun ilk çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru inciri için sembolik açık artırma düzenlendi.
Manisa'nın Alaşehir ilçesi üreticilerinden Veli Şentürk'ün getirdiği çekirdeksiz kuru üzüm, kilogramı bin liradan Ege İhracatçı Birlikleri, Aydın'ın Nazilli ilçesi üreticilerinden Mutlu Yılmaz'ın getirdiği kuru incir de kilogramı bin 50 liradan İzmir Ticaret Borsası tarafından satın alındı.