İtalyan Bir Doktor Anlatıyor

Büyük bir trajedi yaşanıyor ülkemizde..Yaşlı hastalar ölmeden önce ağlayarak bize yalvarıyorlar.En yakınları ile vedalaşmak istiyorlar..

İtalyan Bir Doktor Anlatıyor

Büyük bir trajedi yaşanıyor ülkemizde..Yaşlı hastalar ölmeden önce ağlayarak bize yalvarıyorlar.En yakınları ile vedalaşmak istiyorlar..

İtalyan Bir Doktor Anlatıyor
20 Mart 2020 - 21:20

Tek başına ölmek istemiyorlar. Yakınları ile kamera aracılığıyla vedalaşıyorlar. Ölmeden önce bilinçlerini kaybetmiyorlar. Komaya girmiyorlar. Can çekişiyorlar. Boğuluyorlar. Herşeyin farkındalar. Genelde karı koca aynı gün ölüyorlar. Çocukları torunlari uzaktalar.

Bu hastalik gripten çok çok daha ağır geçiyor. İnanin çok çok daha farklı. Lütfen ona grip demeyin. Alakası yok. Hastalar en az 7 gün 10 gün evde kalıyor. Kimseye bulaştırmak istemiyorlar. Ateşleri çok yüksek. Ağırlaşınca geliyorlar Çünkü, artık dayanamıyorlar boğulma hissene. Nefes alamıyorlar. Oksijene ihtiyaçları var. Bu virus için ilaçlar çok az. Biz sadece yardım etmeye çalışıyoruz. Ama herşey hastaya bağlı. Erken ya da geç hastaneye gelmeleri hiç bir şey değiştirmiyor. Son, aynı son. Yaşlılar dayanamıyor. Hemşirelerin gözlerinden yaşlar akiyor. Herkesi kurtaramıyoruz  Farkındayız. Hayati fonksiyonlar düşük olanların sonu belli. Makineler yalan söylemiyor. Çok acil yeni yataklara ihtiyacımız var..Ağırlaşanlar çok fazla. Hastanelere akın akın geliyorlar. En ağır hastalarin isimleri kırmızı ile yazılı. Ki, artık başka bir renk yok..Herkese aynı prosedürler uygulanıyor. Hastalık aynı.. Yaygın Pnömoni, çift taraflı..

Lütfen söyleyin, hangi grip bunu bu trajediye sebep olur?

Grip bu kadar bulaşıcı değildir ve çok nadir pnomoniye dönüşür. Bu virus ise, çok farklı. İnanilmaz bulaşıcı ve inanılmaz ağır seyrediyor belirli bir grup için. Genç insanlar da basit bir grip gibi geçen hastalık yaşlılarda değişiyor. Bizim ulkemizde yaşlı insanlarımız çok ve 65 yaş üstü neredeyse herkesin kronik hastalığı bulunur. Diyabet, yüksek tansiyon. Ne yazik ki ağır hasta olan gençler de var. Onları görürseniz genç olduğunuza sevinme sebebiniz kalmaz.Hastanede artık cerrah, ortopedi uzmanı, kadın dogum, göz ya da cildiyeci artık yok. Ülkemizde yaşlı hastalar ölmeden önce ağlayarak bize yalvarıyorlar. En yakinları ile vedalaşmak istiyorlar. Tek başina ölmek istemiyorlar. YakInlarI ile kamera aracılığıyla vedalaşıyorlar. Ölmeden önce bilinçlerini kaybetmiyorlar. Komaya girmiyorlar.. Can Çekişiyorlar. Boğuluyorlar. Herşeyin farkındalar. Genelde karı koca aynı gün ölüyorlar..Çoçukları, torunları uzaktalar..

Bu hastalık gripten çok çok daha ağır geçiyor. Inanın çok çok daha farklı. Lütfen, ona grip demeyin. Alakası yok. Hastalar en az 7 gün 10 gün evde kalıyor. Kimseye bulaştırmak istemiyorlar.

Ateşleri çok yüksek.. Ağırlaşınca geliyorlar. Çünkü, artIk dayanamIyorlar boğulma hissene..

Nefes alamıyorlar. Oksijene ihtiyaçları var..

Bu virus için ilaçar çok az. Biz sadece yardım etmeye calışıyoruz..Ama herşey hastaya bağlı.

Erken ya da geç hastaneye gelmeleri hiçbir şey değiştirmiyor. Son, aynı son..Yaşlılar dayanamıyor.

Hemşirelerin gözlerinden yaşlar akıyor. Herkesi kurtaramıyoruz .farkındayız. Hayati fonksiyonlar düşük olanlarin sonu belli. Makineler yalan söylemiyor..Çok acil yeni yataklara ihtiyacımız var.Ağırlaşanlar çok fazla. Hastanelere akın akın geliyorlar. En ağır hastaların isimleri kırmızı ile yazılı. Ki, artık başka bir renk yok.
Herkese aynı prosedürler uygulanıyor. Hastalik aynı. Yaygin Pnömoni. Çift taraflı.
Lütfen söyleyin. Hangi grip bunu bu trajediye sebep olur?

Grip bu kadar bulaşıcı değildir ve çok nadir pnomoniye dönüşür. Bu virüs ise, çok farklı.

Inanilmaz bulaşıcı ve inanılmaz ağır seyrediyor belirli bir grup için Genç insanlarda basit bir grip gibi geçen hastalik yaşlılarda değişiiyor.

Bizim ulkemizde yaşlı insanlarımız çok..ve 65 yaşüstü neredeyse herkesin kronik hastalığı bulunur.

Diyabet..yuksek tansiyon. Ne yazık ki agğır hasta olan gençler de var. Onları görurseniz genc olduğunuza sevinme sebebiniz kalmaz.

Hastanede artik cerrah, ortopedi uzmani, kadın dogum, göz..ya da cildiyeci artık yok Hepsi korona virus savaşçısı oldu. Bütün bölümler bu hastalıkla savaşıyor.

Hastalar saat başı  coğalıyor.

Test sonuçları arka arkaya geliyor.

Pozitif.

Pozitif...

Pozitif..

Bütün hastalariın evrakları üzerinde aynı şikayetler yazılı..

Yüksek ateş, nefes darlığı, öksürük, bogulma hissi..

ÇoĞu yoğun bakımda.

Bazıları zor nefes alıyor oksijen maskeleri altinda 

Bazıları artık almıyor.

Yoğun bakım üniteleri doldu. Yenileri açıldı..

Oksijen makineleri altından değerli.

Artik hastanede ameliyatlar yapılmıyor. Ameliyathaneler de yoğun bakıma dönüştüruldü.

Inanamıyorum. Her şey o kadar çabuk gelişti ki, hepimiz cok yorgunuz Kimse durmak istemiyor. Herkes gece yarılarına kadar hastanede. Doktorlar hemşire gibi çalışıyor.

Ben bir doktor olarak 2 haftadan beri evime gidemiyorum. Ailem için korkuyorum. Bulaşırsa onlardan da Yaşlı akrabalarımıza bulaşır.

Kamera ile çocuğumla görüşüyorum.

Ara sıra fotografına bakıyorum..Ağlıyorum..

Bizim suçumuz yok. Sizin de sucunuz yok. Bize bu hastalığın bu kadar tehlikeli olduğunu söylemeyenler suçlu.

Bizden sakladılar. Basit bir grip gibi lanse ettiler. Oysa durum farklıydı

Önlem alinmadı.

Gec kalındı..

Lütfen evlerinizden çıkmayın. Bizi dinleyin..

Sadece çok acil durumda çıkın..

Kesinlikle markete alışverişe gitmeyin. Bu en kötüsüdür. Herkes ilk önce oraya gider. Hasta birisi ile orada  görüşmeniz büyük olasılıktır.

Kapanmaya az kala gidin. Az insan varken alışveriş yapın.

Basit maskeler kullanin..FFP2 FFP3 leri bize bırakın. Artık maske bulmak çok zorlaştı. Bizim de sağlığımız risk altında .

Bazi doktorlarımız artik virus taşıyıcısı oldular..

Onlar da ne yazik ki en yakınlarına bulaştırdı. Bir çoğunun akrabası hayat ile ölüm arasında..Kaybedilmek üzere.

Lütfen kendinizi koruyun. Önlem.alin.

Yaşlılarınıza söyleyin dışarı çıkmasınlar.

Hastalarınıza da yasaklayın. Yiyeceklerini siz alin..
Bizim evde kalma seçeneğimiz yok. Bu bizim işimiz. Son günlerde hiç alışık olmadığımız işler yapıyoruz. Ama yapmak zorundayız.. Bizim görevimiz insanları kurtarmak. Bunu bazen başaramasak da  ağır hastalara yardim edemesek de son dakikalarına kadar yanlarındayız..

Biz doktorlar sürekli risk alındayiz. Eskiden de öyleydik. Hasta AIDS'li ya da hepatitli olup olmadığını bilmeden kan testlerini yapıyorduk..Bazen iğne bizim elimize de batıyordu. Korkuyorduk acaba bulaştı mı diye? Kendimize de testler yapıyorduk. Sonra da mide bulantılarına sebep olacak ilaçlar almak zorundayız...

.Ve ne yazik ki her üzüntümüzü de evimize taşıyoruz.. Tamamen insanca davranıyoruz... Eğer ağır hastayı tedavi edemesek bile acılarını en aza indirmeye çalışıyoruz.. Şimdi bize KAHRAMAN diyorlar. Oysa daha dün bizi suçluyorlardı..

Yarın her şey geçtikten sonra bizim yaptıklarımız da unutulacak..Herşeyin unutuldugu gibi...


Simdi düşünelim hep birlikte...

Biz doktorlar hastanede bulunan  insanların yasamlarına dokunabiliyoruz..Onları yasatmaya çalışıyoruz..

Lutfen epidemiden uzak olsanız da dikkat edin..

Kalabalık yerlerden uzak durun...Sinemaya müzeye..spora gitmeyin..Lutfen yaşlı insanlara ACIYIN...ONLARIN HAYATI SIZIN ELINIZDE...

Siz ise bizden çok daha fazla insanın hayatina dokunabilirsiniz...

Onlari koruyabilirsiniz....


Bunlari paylaşin...

Henüz çok gec olmadan...


Italya Bergamo

Humanitas Gavatseni hastanesi..

Dr. Daniele Machini..

YORUMLAR

  • 0 Yorum