Categories Amerika

FAQ: Amerika Da Tarih Nasil Yazilir?

Tarihi Amerikan İngilizcesinde yazmayı tercih ettiğinizde, genellikle ay günden önce gelir, daha sonra ise yıl yazılır.

Amerikan İngilizcesine göre tarih formatı

 1. Sept 6.
 2. September 6.
 3. September 6, 2019.
 4. Monday, September 6, 2019.

Gün ay yıl Mı ay gün yıl mı?

Yazdığımız bir metin içinde tarih yazımı yaparken, zaman birimi en kısa olandan en uzun olana doğru sıralamamız gerekir. Yani bu sıralamanın gün, ay ve yıl şeklinde yazılması doğru olanıdır.

Tarih yazımı nasıl olur?

Tarih atılırken her zaman günün, ay ve yıldan daha önce yazılması gerekiyor. İlk olarak gün, sonra ay ve daha sonra yıl yazılır. 01.01.2021 şeklinde tarih atılma işlemleri gerçekleştirilmelidir. Gün, ay ve yıl tarihlerinin karıştırılarak yazılması, başka tarihi ifade edebileceğinden doğru yazılması gerekir.

Ingilizce tarih nasıl okunur?

İngilizce yıllar yazılırken 2000 yılından önce ve sonra olarak iki farklı okuma çeşidi vardır. 2000 yılından önce sayının tamamının okunması karışıklığa neden olacağından yıllar ikili kısıma ayrılarak okunur. Bunlar sırasıyla;

 1. (on) 15th April 1993.
 2. (on) April 15th, 1993.
 3. (on) April 15, 1993.
 4. (on) 15 April 1993.

Tarih yazarken ay nereye yazılır?

a. Bilinen bir tarihi anlatan ay ve gün adları her yerde büyük harfle yazılır: Örnek: 23 Nisan kutlamaları, 19 Mayıs hazırlıkları, 31 Mart ayaklanması … b. Tarihler zaman birimi olarak en kısa olandan en uzun olana doğru -yani “gün/ ay /yıl” şeklinde- sıralanır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Amerika Numarasi Nasil Aranir?

Yıldan sonra ne gelir?

Uluslararası standart, tarihi yıl, sonra ay, sonra gün olarak yazmanızı önerir: YYYY-AA-GG. Yani hem Avustralyalı hem de Amerikalı bunu kullansaydı, her ikisi de tarihi 2019-02-03 olarak yazarlardı.

Tarihler nasıl yazılır büyük harfle mi?

Belirli bir tarih bildiren ay ve gün adları büyük harfle başlar: 29 Mayıs 1453 Salı günü, 29 Ekim 1923, 28 Aralık 1982’de göreve başladı.

Her şey nasıl yazılır?

İşte ‘ her şey ‘ kelimesinin yazılmasıyla ilgili bilgiler… HER ŞEY NASIL YAZILIR? TDK sözlüğü içerisinde “ herşey ” araması yapan kişiler “bu sözcük bulunamadı” uyarısı ile karşı karşıya kalıyor. Yani Türk Dil Kurumu’na göre her şey kelimesi ayrı olarak yazılır. 7

Hiç biri nasıl yazılır?

Hiçbir kelimesinin doğru yazılışı hakkında bilinmesigerekenler. Türk Dil Kurumu’na bakıldığında bu Kelimenin doğru yazılışı ‘ Hiçbir ‘ biçiminde yer almaktadır. Yani bu kelime bitişik olarak doğru şekilde yazılır.

Ay’a nasıl yazılır?

Ay, gün adları, tek başına kullanırsa, küçük harfle başlatılır. Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler, nisan ayını kaygıdan uzak beklemeli. Ay, gün adları; belli bir günü, tarihi anlatırsa, büyük harfle yazılır. Bu durumda, özel ad işlemi görürler.

Ingilizce aylar nasıl okunur?

Kısaltma

 1. Ocak. January. Cenuveri. Jan.
 2. Şubat. February. Februveri. Feb.
 3. Mart. March. Març Mar.
 4. Nisan. April. Eprıl. Apr.
 5. Mayıs. May. Mey. May.
 6. Haziran. June. Cun. Jun.
 7. Temmuz. July. Culay. Jul.
 8. Ağustos. August. Ougıst. Aug.

Ay isimleri kesmeyle ayrılır mı?

9. Ay ve gün adları, tarihteki önemli bir olayı bildiriyorsa, bu tarihe gelen durum, iyelik ve bildirme ekleri kesme işareti ile ayrılır. Burada önemli olan tarihin gün – ay – yıl olarak yazılmış olmasıdır.

You might be interested:  Soru: Güney Amerika Hangi Diller Konuşulur?

Tarihe gelen ekler nasıl yazılır?

e) Tarih bildiren sayılardan sonra gelen ekler, kesme işaretiyle ayrılır; gelen ekler sayının okunuşuna göre yazılır: 19 Mayıs 1919’da. 19.10.1975’de değil 19.10.1975’te (bin dokuz yüz yetmiş beşte) (ünsüz sertleşmesi)

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *