9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu Coşku ve Gururla Kutlandı

9 Eylül İzmir’in Kurtuluşunun 97. Yıldönümü Coşku ve Gururla Kutlandı.

9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu Coşku ve Gururla Kutlandı

9 Eylül İzmir’in Kurtuluşunun 97. Yıldönümü Coşku ve Gururla Kutlandı.

 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu Coşku ve Gururla Kutlandı
09 Eylül 2019 - 22:38

İzmir Valiliği(BHİ)  İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yılı çok sayıda İzmirlinin katılımı ile coşku ve gururla kutlandı. Milli mücadele döneminde kurtuluş savaşının ilk ve son kurşununun atıldığı İzmir’de etkinlikler ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na İzmir Valisi Erol Ayyıldız tarafından konulan çelenk ile başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde şanlı bayrağımızın göndere çekilmesi ile tören son buldu.

Ardından İzmir Valiliği  önünde resmi tören gerçekleştirildi. Hükümet Konağı önündeki törende atlı süvari birliklerinin 9 Eylül'de kente girişi ve vilayet binasına Türk bayrağının çekilişi canlandırıldı. Ardından İstiklal Marşı okundu.Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinden taarruz birliği tarafından getirilen toprak ve Türk bayrağı, İzmir Valisi Erol Ayyıldız’a verildi. Süvari birliklerden şanlı Türk Bayrağımızı emanet alan Vali Ayyıldız, “ Bu kutsal emanet ilelebet bizde ve İzmir’de yaşayacaktır. Vatan size minnettardır” ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen törenlere İzmir Valisi Erol Ayyıldız yanı sıra, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Milletvekilleri, askeri, adli ve mülki erkân, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, sivil toplum ve mesleki kuruluş temsilcileri, şehit aileleri, gaziler çok sayıda davetli katıldı.

Hükümet Konağı'ndaki tören sonrası kutlamalar İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda devam etti. Cumhuriyet Meydanı'nı dolduran  İzmirliler,  alkışlar ve tezahüratlarla 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunu kutladı.  

Büyükşehir Belediyesi Tunç Soyer’in günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajı okundu. Mesajda şu ifadeler yer aldı: “İzmir ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde vatandaşlarımıza tebriklerimi iletiyorum. İstiklal mücadelesi, vatanı canlarından üstün tutan kahramanlıklarıyla tarihe mal olan tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıkları, aziz milletimizin bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkma kararlılığı sayesinde zaferle neticelenmiştir.

Böyle kutlu bir anlayışla, kadim medeniyetimizin mirası üzerine kurulan cumhuriyetimizi kazanımlarıyla korumak, yaşatmak, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak, yeni başarılarla daha da güçlendirmek suretiyle geleceğe taşımak için büyük bir azimle çalışmaya devam ediyoruz. Bu inançla, istiklal savaşımızın bütün kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum.  İzmir’in bu gururu gününü tekrar kutluyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

Çeşitli gösterilerin gerçekleştirildiği Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlama töreni, 26 Ağustos’ta Afyon’dan yola çıkan Büyük Taarruz Bisiklet Grubunun savaşın yaşandığı güzergâhlardaki şehitliklerden alınan topraklar ve Afyon’dan getirdikleri Türk bayrağını Vali Ayyıldız’a takdim etmesiyle son buldu.