Antibiyotik kullanımında dünya birincisi olduk

Ana Sayfa » Ekonomi » CHP'nin yürüyüş hevesi kursağında kaldı

CHP'nin yürüyüş hevesi kursağında kaldı

Pazartesi ?fındık için adalet yürüyüşü? planlayan CHP?nin hevesi kursağında kaldı. Üretici ?CHP neden yürüyeceğini bilmiyor. Yürümekle olmaz? derken Fakıbaba da ?Galeyana gelmeyin tüm fındığı alacağız? sözü verdi.

 
 
CHP'nin yürüyüş hevesi kursağında kaldı

CHP'nin sözde 'fındık için adalet yürüyüşü' adı altında 18 Eylül Pazartesi günü Ordu'dan başlayıp 20 Eylül'de de Giresun'a ulaşarak aynı gün miting yapma planı, darbe aldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba "Fındık üreticisi malını fırsatçıya kaptırmasın. tüm fındığı alacağız" uyarı yaparak CHP'nin hevesini kursağında bırakırken, 'fındık yürüyüşü' planına bir darbe de üreticiden geldi. Hükümetin fındık çiftçisinin yanında olduğunu belirten üreticiler, rekolte artmasına rağmen TMO'nun 10.5 lira fiyat açıkladığına dikkat çektiler. Üreticiler ve fındıkla ilgili tüm kesimler "CHP neden yürüyeceğini bilmiyor. Yürümekle olmaz" dediler.

HÜKÜMET ÜRETİCİNİN YANINDA

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) Başkanı Ali Haydar Gören: "Tarım Bakanlığı bir fiyat politikası izliyor. Bunu da dünya piyasası ile uyumlu halde yapıyor. Karadeniz'de bu yıl yağış fazla oldu, dolayısıyla fındıktaki çürük ve çatlak oranı arttı. Buna rağmen hükümet de fındık alımındaki çürük ve çatlak oranını da artırdı, üreticinin yanında oldu. Şu anda alım oranları da gayet iyi. Öte yandan CHP neden yürüyecek bilmiyorum. CHP'nin tarım politikasına baktım, şu anda hükümetin uyguladığı politika ile aynı şeyleri yazmışlar. CHP'lilere sordum 'Neden yürüyeceksiniz' diye onlar da bilmiyor. Biz istiyoruz ki üretici kazansın, biz de ihracat yapalım ülkemiz kazansın. Bunun için uğraşıyoruz."

YOLDA YÜRÜMEKLE BU İŞ OLMAZ

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu: Tarım Bakanı'mız Giresun'da borsayı açarken konuştu. Benim borsamdı. Devlet bir fiyat verdi. 'Devlet fiyat vermesin, bunu serbest piyasaya bırakalım' dedim. Yine de devlet bir fiyat verdi. Ama şimdi bizim bunun arkasında durmamız lazım. Eylül ayında yoğun bir fındık arzı oluyor. TMO da ancak randevu ile fındığı alabiliyor. Bu yıl aynı zamanda rekolte de yüksek. Üretici sabretmeli. Ben diyorum ki, yolda yürümekle, siyasi davranmakla bu iş olmaz. Fındığın sorunu büyük. Herkes bir araya gelmeli bu sorunu çözmeli. TMO'nun fiyatı piyasaya müdahaledir. Ama madem bu fiyatı verdi, devletin arkasında duracağız. Üretici sabretsin, zaten eylülden sonra fiyat da yükselir.

BAKAN ÇÖZÜM İÇİN UĞRAŞIYOR

Ulusal Fındık Komisyonu eski Başkanı Onur Şahin: Sayın Bakan'ın açıklaması olumludur. Fındıkta uzun zamandır devam eden bir sorun var. Bunu sadece Fakıbaba'ya yüklemek ve onun çözmesini beklemek de haksızlık olur. Şu anda TMO randevu ile bir fındık alımı gerçekleştiriyor. Üreticinin de fındığını bir an önce TMO'ya vermek gibi bir kaygısı bulunuyor. Paranın erken ödenmesi de önemli ve olumlu bir gelişme olarak kaydedilmeli. Bakan Bey iyi niyetli bir şekilde bu sorunun çözümü için çalışıyor. Türkiye'nin tüm fındığı aynı anda depoya koyabilecek bir sistem geliştirmesi de sorunların çözümü için çok etkili olacaktır.

TMO: ÜRETİCİ BİRAZ SABRETMELİ

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, serbest piyasada bazı üreticilerin pazara 7.5-8 liradan fındık indirdiğini belirterek "Bu yanlış anlaşılmasın; üreticilerin bize yardımcı olması, biraz sabretmesi, fındığını ucuza satmaması gerekiyor" dedi. Basın toplantısı yapan Kemaloğlu, ödemelerin 15 günden 1 haftaya çekildiğini belirtti. Kemaloğlu "Önümüzdeki günlerde fındık fiyasasının daha da oturacağını belirterek "Çok panik yapmamak gerekiyor. Eğer üreticiler bu konuda bize yardımcı olursa kısa sürede fındık fiyatı yerini bulacaktır" dedi.

"FIRSATÇIYA KAPTIRMAYIN TÜM FINDIĞI ALACAĞIZ"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Kayseri'de valiliği ziyaret etti. Bakan Fakıbaba, fındık konusunda tartışmalar ve taban fiyat ile ilgili ve CHP'nin Pazartesi günü yapacağı yürüyüş ile ilgili soru üzerine fındık üreticilerini "Hiç paniğe gerek yok, biz fındık üreticilerinin ellerindeki bütün mallarını alacağız" dedi.

ÖDEME BİR HAFTAYA İNDİ

Geçen sene 420 ton olan rekoltenin bu sene önce 705 ton olarak hesaplandığının ancak daha sonra güneş yanığı ve külleme dolayısıyla bu rekolteyi 675 ton olarak revize ettiklerini anlatan Fakıbaba "Yani 420 tondan 675 tona çıkmasına rağmen fiyatlarda bir eksiltme yapmadık. Ayrıca hükümetimiz, bunu hiç kimse söylemiyor, alan bazında desteklemeyle fındığa gram başına 1.5 ile 2 lira civarında ayrı bir destekleme vermiştir" diye konuştu. Fakıbaba şunları söyledi: "Biz Giresun'da fiyatlarımızı açıkladık, bu kadar rekolte yükselmesine rağmen üreticiyi mutlaka fırsatçıların eline bırakmayacağımızı söyledik ve TMO'nun ne olursa olsun bütün üreticilerin elinde kalan malları alacağını bildirdik ama buna rağmen hâlâ üretici arkadaşlarımızı böyle galeyana getirerek, onların elinden malı kaparak almaya çalışan arkadaşlarımız var. Fırsatçılara hiçbir zaman fırsat vermeyeceğiz. Şimdi çürük oranını yüzde 3'ten 5'e çıkardık. O zaman çatlak oranı da 2'ydi onu 5'e çıkardık, şimdi 7'ye çıkardık. Ödeme süresi 15 gündü şimdi bir haftaya indirdik. Üreticilerimizden istirhamım paniğe gerek yok, biz bütün malları alacağız."

"NE OLUR BİR HAFTA BEKLE"

Fakıbaba "Şu ana kadar 40 milyonluk mal almışız, salı günü bütün ödemelerini yapacağız, fırsatçılara hiç meydan bırakmayacağız. İnsanlar tabi ki yürüyeceklerdir, demokratik bir ülkede yaşıyoruz ama yürüdükleri zaman enerjilerini boşa sarf etmesinler. Enerjilerini iyi değerlendirsinler" dedi. Fındığı 10 liraya aldıklarının altını çizen Fakıbaba "Çiftçi kardeşim ben 10 liraya alırken sen niye 8 liraya satıyorsun. Ne olur ya bir hafta bekle" diye konuştu.

Star

 
 
17 Eylül 2017 Pazar 11:20
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:21
  • Güneş07:01
  • Öğlen13:03
  • İkindi16:13
  • Akşam18:43
  • Yatsı20:10
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1451 - Fatih Sultan Mehmet ikinci kez tahta çıktı.
1695 - Osmanlı donanması, Sakız Adası'nı Venedikliler'den geri aldı.
1856 - Islahat Fermanı yayınlandı
1878 - II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.
1885 - Mark Twain'in Huckleberry Finn'in Maceraları adlı kitabı ilk kez yayımlandı.
1913 - Raymond Poincaré Fransa devlet başkanı oldu.
1930 - Clyde Tombaugh, Ocak ayında çekilen fotoğrafları incelerken Plüton gezegenini keşfetti.
1932 - Japon imparatoru, Manzhouguo'nun (Mançurya'nın eski Çince adı) Çin'den bağımsızlığını ilan etti.
1937 - İstanbul'da eşekle nakliyat yasaklandı.
1941 - 16 yaşın üzerindeki erkek çocukların maden ocaklarında, 12 yaşın üzerindekilerin tekstil sanayiinde çalıştırılmasına ilişkin kararname çıktı.
1941 - Anıtkabir için mimari yarışma açıldığı resmen ilan edildi.
1943 - Naziler Beyaz Gül hareketi üyelerini tutukladılar.
1952 - TBMM, Türkiye'nin NATO üyeliğini onayladı. Türkiye, 21 Şubat günü NATO üyesi oldu.
1957 - BM'de Kıbrıs görüşmelerine başlandı. BM, 26 Şubat'ta sorunun öncelikle ilgili taraflar arasında görüşülmesine karar verdi.
1965 - Gambiya İngiltere'den bağımsızlığını kazandı.
1967 - Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşüldü; 35.000 köyden 15.000'inde okul olmadığı açıklandı.
1971 - Elazığ Senatörü Profesör Celal Ertuğ, "Bir dikta ortamına adım adım yaklaşılmaktadır. Ordunun mesajı açıktır. Demirel derhal istifa etmelidir." dedi. Başbakan Süleyman Demirel ise, "Meşru yollardan geldim. Bulurlar 226'yı, bizi devirirler" dedi.
1974 - Kiss müzik grubu kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini yayımladılar.
1977 - Uzay mekiği Enterprise, bir Boeing 747'nin üstünde ilk yolculuğuna çıktı.
1977 - İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) "amaç dışı faaliyet" gösterdiği gerekçesiyle süresiz kapatıldı. İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) Dev-Genç'in (Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu) İstanbul Bölge Yürütme Kurulu'nu oluşturuyordu.
1985 - Bakanlar Kurulu ilk defa bir grev kararını erteledi. 1985 yılı bugün, Tarım Koruma İlaçları A.Ş'nin İstanbul Kartal ve İzmit Derince'deki işyerlerinde alınan grev kararının, 60 gün ertelenmesi kararlaştırıldı.
1985 - Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Ziraat Bankası'nın hamamcılara tarım kredisi verdiğini saptadı.
1987 - Türkiye'de 12 Eylül sonrası yaşanan en büyük grev olan NETAŞ grevi bugün anlaşmayla sonuçlandı.
1988 - İstanbul'daki Spor ve Sergi Sarayı'nın adı, Lütfi Kırdar olarak değiştirildi.
1993 - Gazeteci Kemal Kılıç öldürüldü. Kemal Kılıç İnsan Hakları Derneği Urfa Şubesi Yönetim Kurulu üyesiydi.
1994 - Demokrasi Partisi'nin (DEP) Genel Merkezi bombalandı, bir kişi öldü, 2'si ağır 16 kişi yaralandı. Demokrasi Partisi (DEP) yılbaşından beri 4 kez saldırıya uğramıştı. Olayı İslami Cihat Örgütü üstlendi.
1995 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), CHP çatısı altında birleşti. SHP'li Hikmet Çetin oybirliğiyle genel başkan seçildi.
1997 - Tansu Çiller TEDAŞ ve TOFAŞ soruşturmalarından aklandı. Refah Partisi milletvekilleri Tansu Çiller'in aklanmasından yana oy kullandılar.
2003 - Güney Kore'nin Daegu metrosunda çıkan yangında yaklaşık 200 kişi öldü.
2004 - İran'ın Nişabur kenti yakınlarda kontrolden çıkan bir yük treninde meydana gelen patlama ve yangında 200'ü kurtarma personeli olmak üzere 295 kişi öldü. Tren kükürt, petrol ve gübre taşıyordu.
2005 - SEKA İzmit Fabrikası çalışanlarının, iş yerine kapanma eyleminin 30. gününde polis panzerlerle fabrika bahçesine girdi. İşçiler bu gelişme üzerine kendilerini mekanik atölyesine kilitledi.
2007 - NBA All Star 2007 maçı Las Vegas'ta yapıldı.
2008 - Amerika Birleşik Devletleri ve Afganistan, Kosovanın tek taraflı bağımsızlığını tanıdığını açıkladı.
2008 - Türkiye, Kosova'nın bağımsızlığını tanıdı.
 
Arşiv
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
On Numara
12.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02040912131524252636383940424356575868707479
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
Şans Topu
14.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011125283006
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji